Magazyny
Kontrola temperatury i wilgotności w magazynie
Kontrola temperatury i wilgotności w magazynie
Magazyny są integralnymi i nieodłącznymi elementami każdego przedsiębiorstwa, bez względu na branżę. Składowane w nich surowce, półprodukty i produkty końcowe mogą być całkiem różne, ale w znakomitej większości przypadków wymagają tej samej, sprawnej i niezawodnej kontroli warunków przechowywania. Niektóre towary są tak wrażliwe na zmiany temperatury, lub wilgotności że nawet niewielka odchyłka poza wymagany przedział bezpieczny powoduje utratę jakości, niezdatność do użycia a tym samym straty finansowe dla przedsiębiorstwa.
Dlatego też zalecamy stosowanie skutecznych, nowoczesnych metod i systemów do pomiarów:
Systemy te są bardziej niezawodne od pomiarów dokonywanych za pomocą zwykłych narzędzi (termohigrometr naścienny) i zapisywanych do zeszytu.
Poniżej zamieszczamy informacje, które mogą się okazać przydatne w procesie podejmowania decyzji o wdrożeniu stałej kontroli środowiskowej z wykorzystaniem metod IT w przedsiębiorstwie Państwa, lub Państwa klientów.
Zagadnienie stałej kontroli środowiskowej w magazynach przedsiębiorstw jest często bardzo znanym tematem, z którym nikt nic nie robi. Archaiczne metody polegające na okresowym spisywaniu danych z amatorskich przyrządów pomiarowych (które często należałoby nazwać wskaźnikami a nie miernikami) wdrożono dawno temu i od tego czasu nie wprowadzono żadnych zmian. Pomimo kosztownych i (jak się później okazuje nie zawsze skutecznych) systemów kontroli jakości i doskonalenia ISO nadal bardziej istotne są procedury, a nie wymierne efekty ich działania.
W naszych rozmowach z Klientami często poruszane są powtarzające się problemy, które opisano poniżej.
Potencjalne konsekwencje są nie do opisania. Brak podstawowej wiedzy o warunkach przechowywania to jak jazda autem z zawiązanymi oczami. Wcześniej lub później coś się wydarzy, jednak nadal nie będzie wiadomo, czy i jak można było uniknąć problemu. Jakiekolwiek audyty wykryją jedynie, że problem był i kosztował firmę określoną kwotę.
Jest lepiej, ale tylko troszkę. Taki sposób zbierania danych ma praktycznie same wady:
System faktycznie rozwiązuje część problemów, ale do bycia optymalnym bardzo mu daleko. Dane są przenoszone na wymiennych nośnikach, wymagają dodatkowych zabiegów aby znalazły się w jednym miejscu tak, aby możliwa była ich analiza, korelacja wyników ze zdarzeniami mającymi wpływ na zmiany warunków itp. Całkiem niemożliwa staje się sensowna, ciągła wizualizacja. Brak alarmowania. Tak naprawdę wiemy w miarę dokładnie kiedy coś poszło nie tak.
Tak, system, w którym dane są zbierane automatycznie z dowolnego miejsca z dostępem do sieci komputerowej eliminuje praktycznie wszystkie wcześniej wymienione problemy.
Możliwości systemu:
Z uwagi na takie czynniki, jak trudność prowadzenia okablowania komunikacyjnego i zasilającego, szybkość wdrożenia i łatwość zmiany lokalizacji punktów pomiarowych idealnym systemem do monitorowania magazynów jest system bezprzewodowy oparty o technologię 868MHz.
W systemach monitoringu bezprzewodowego podstawowym źródłem zasilania są akumulatory (także w formie wymiennych akumulatorów/baterii typu AA / AAA). Tylko wtedy system będzie odpowiednio mobilny i prosty w instalacji (a taka jest główna idea stosowania systemu pozbawionego kabli). Aby optymalnie wykorzystać zasilanie bateryjne wbudowany w czujnik moduł radiowy musi być energooszczędny, wydajny i oferować jak największy zasięg działania.
Im wyższa częstotliwość – tym większy pobór energii, większa prędkość transmisji danych, mniejszy zasięg i mniejsza odporność na przeszkody.
Mówiąc krótko – WiFi 2.4GHz jest świetne – ale jako medium transmisji danych w lokalnej sieci komputerowej (przesyłanie plików itp). Nadaje się do routerów i AP.
Wykorzystanie częstotliwości 868MHz gwarantuje większy zasięg (również ze względu na mniejszą wrażliwość na przeszkody fizyczne), mniejszą „prądożerność” i wymaganą do monitoringu wydajność.
Najlepiej taki, który oferuje wysoką elastyczność przy wdrożeniu i optymalny sposób zbierania i prezentacji danych. Prime Technologies oferuje kilka systemów bezprzewodowego monitoringu środowiskowego, które dość znacząco różnią się od siebie funkcjonalnie.
astozi systemONE to najbardziej kompletny system na rynku, który umożliwia monitorowanie z wykorzystaniem pojedynczych czujników, a także setek czujników rozmieszczonych w wielu pomieszczeniach / magazynach rozsianych po całym świecie.
System wykorzystuje czujniki montowane ma magnes, dzięki czemu sama instalacja, jak również korekty w położeniu czujników nie wymagają jakichkolwiek narzędzi. Czujniki można zamontować bezpośrednio na regale magazynowym, stalowym słupie podtrzymującym strop itp.
Dane z czujników są zbierane w ustalonych interwałach czasowych bądź np. po zmianie wartości o ustaloną deltę. Potem są przesyłane do centralnego serwera zlokalizowanego u Klienta za pomocą wbudowanego w serwer modułu radiowego, bezprzewodowych repeaterów sygnału lub urządzeń proxy, które konwertują sygnał bezprzewodowy na połączenie LAN.
Istotną cechą systemu jest całkowita kontrola nad nim przez użytkownika końcowego. Żadne dane nigdy nie opuszczają lokalnej sieci komputerowej i żadne elementy systemu (np. serwer przechowujący dane) nie są zlokalizowane w tzw. chmurze.
System Sensorist / Sensorist Pro jest systemem o zgoła innej architekturze. Bazuje na prostych rejestratorach bezprzewodowych, które współpracują z bramkami (tzw. gateway) przesyłającymi dane pomiarowe poprzez LAN / Internet wprost do usługi w chmurze. Zarówno wersja standardowa (Home&Hobby) serwera my.sensorist.com jak i Pro wymaga opłaty abonamentowej – Home&Hobby podlega płaskiej stawce za 1 rok, wersja Pro jest płatna za każdy wykorzystywany element systemu w rozliczeniu miesięcznym.
Zaletami systemu są łatwość wdrożenia, brak konieczności utrzymania serwera we własnej serwerowni, prostota i łatwość dostępu do danych. Klient może logować się bezpośrednio do portalu, lub podglądać dane za pomocą aplikacji na smartfonie.